Grafika marynistyczna w "Od Nowie"

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Uniwersyteckiej mają zaszczyt zaprosić na wystawę "Mirosław Piotrowski 1942-2002: grafika marynistyczna".

We wrześniu 2017 r. minęła 15 rocznica śmierci Profesora Mirosława Piotrowskiego, absolwenta i wieloletniego pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Profesor był mistrzem w dziedzinie tradycyjnej grafiki artystycznej, specjalizującym się w trudnych technikach metalowych takich jak akwaforta i akwatinta. Mirosław Piotrowski był artystą rozpoznawalnym w kraju i zagranicą, a także wspaniałym pedagogiem, który wykształcił wielu adeptów sztuki graficznej.

Profesor był również wieloletnim przyjacielem Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, która w swych zbiorach posiada wiele prac graficznych Mistrza. Dlatego też eksponowane grafiki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, a także z kolekcji prywatnych pracowników Biblioteki. 

Ekspozycja towarzyszy obchodom stulecia rocznicy powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy PolskichPrezentowana wystawa umożliwia zapoznanie się z twórczością i zarazem doskonałym warsztatem Profesora. Niniejsza wystawa stanowi cyfrowy odpowiednik ekspozycji grafik marynistycznych, które prezentowane były w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” od 4.10.2017 do 5.11.2017.

Zob.: Dominik M. Piotrowski, Pamieć pozostałaGłos Uczelni, R. XXVI (XLII), nr 12 (382), Grudzień, 2017, s. 38.

Podsumowanie

Grafiki marynistyczne ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu i kolekcji prywatnych eksponowane w 15-stą rocznicę śmierci artysty.